7 czerwca 2018

Dobry lider czyli kto?

Jeśli Twoje działania inspirują innych, żeby marzyć więcej, uczyć się więcej, robić więcej i stawać się kimś więcej, to jesteś liderem.

John Quincy Adams


Czy wiesz, jak odkryć w sobie cechy prawdziwego lidera? A może już liderem jesteś, bo widzisz w swoim życiu te sytuacje, kiedy taką rolę przyjmujesz?

Może zastanawiasz się, czy liderem trzeba się po prostu urodzić. Zapewne można. Osobiście znam kilka przedszkolaków z wybitnie liderskimi cechami. Ale ja z kolei, zanim odkryłam swoje liderskie zasoby, byłam już prawie dorosła. Zupełnym przypadkiem podjęłam pewne wyzwanie, które uświadomiło mi mój liderski potencjał.

Jeśli próbujesz znaleźć w sobie najbardziej liderskie cechy, możesz przeczytać, że wg Daniela Golemana wybitni przywódcy cechują się wysoką inteligencją emocjonalną. Może to właśnie Ty z łatwością potrafisz nawiązywać kontakty z ludźmi, umiesz nazywać swoje emocje, a także jesteś wrażliwy na emocje innych ludzi? Bycie dobrym słuchaczem pomaga liderowi nie tylko poznać swój zespół, ale budować z ludźmi bezpieczne i oparte na zaufaniu relacje. 


A czy pamiętasz, jak zachowujesz się w trudnej i stresującej sytuacji? Dobrym lider potrafi zachować spokój i być niczym bezpieczna przystań dla swojego zespołu. Nawet, jeśli ta "zimna krew" dużo go kosztuje. Wie bowiem, że w kryzysie trzeba skupić się na szukaniu rozwiązań i znalezieniu najlepszej opcji.

Każdy lider ma przed sobą cel. Albo nawet kilka. Potrafi je zobaczyć w perspektywie długofalowej. Planuje je, zwracając uwagę na zmiennie okoliczności, które mogą przeszkodzić w ich realizacji. W wyznaczaniu celów może pomóc mu metoda SMART* lub model GROW**. Może również na podstawie analizy SWOT*** odkryć szanse i możliwości, które posiada jego zespół czy organizacja, w której pracuje.


Dobry lider jest również jak poszukiwacz diamentów – potrafi wydobyć ze swoich ludzi ich niesamowity potencjał i największy talent. Umie dostrzec unikatowe możliwości i predyspozycje oraz pozwalać im rozwijać się jeszcze bardziej w tym, co jest ich naturalnym i mocnym zasobem.

Jeśli uważasz, że dobry lider nigdy się nie myli, jesteś w błędzie. Myli się jak każdy człowiek. Ale potrafi wyciągać wnioski z każdej porażki. Uczy się na błędach i nie boi się do nich przyznać. Ta odwaga jest jego wielką wewnętrzną siłą.

Czy znasz lidera, który nie jest zdeterminowany? Ja nie. Ale z drugiej strony mądry lider wie, kiedy odpuścić. Zmienić cel. Wprowadzić zmianę. Potrafi być elastyczny i na bieżąco odkryć nowe możliwości i perspektywy rozwoju.

Jeśli czujesz, że to, co mówisz lub robisz pociąga innych ludzi za sobą, być może masz na nich wpływ. Może Twoje działania inspirują innych ludzi do realizacji swoich marzeń? Może po rozmowie z Tobą, z większą pewnością sięgają po to, co przynosi im większą radość? Jeśli tak, to wspaniale. Lider, który jest mentorem zwiększa szanse na sukces swojego zespołu.

W każdym zespole pojawiają się różnice zdań, inne potrzeby i pomysły. Zarządzanie konfliktami to jedna z cenniejszych kompetencji dobrego lidera. Dlaczego? Bo konflikty są i będą, więc udawanie, że "nie dotyczy to mojego zespołu" jest przekłamywaniem rzeczywistości. Lider traktuje konflikty jako szanse do zmian i rozwoju.


Na sukces realizowanego projektu pracuje cały zespół. Czy o tym również pamiętasz? Dobry lider docenia swoich ludzi i dostrzega ich zaangażowanie. Chętnie świętuje sukcesy swojego zespołu - nie tylko te spektakularne i ogromne. Potrafi dostrzec również te mniejsze, które cementują zespół i wprowadzają dobrą atmosferę podczas pracy.

A Ty, jakim liderem jesteś?

Jakie masz naturalne i unikatowe zasoby osobiste, aby być inspirującym przywódcą?


* SMART - wyznaczanie celów wg zasady:

Simple – prosty, konkretny przekaz
Measurable – mierzalny
Achievable – osiągalny/realistyczny
Relevant – istotny, posiadający znaczenie
Time-bound –  określony w czasie

  ** Model GROW można określić jako metodę rozwiązywania problemów/technikę pracy z celami.

Goal – cel

Reality – rzeczywistość – przeprowadzenie diagnozy, zbadanie aktualnie panującej sytuacji

Options – opcje – możliwe sposoby osiągnięcia celu, strategie lub plany działania

Will / Way Forward – wola – co, kiedy i przez kogo ma być zrobione

  *** SWOT to skrót od angielskich wyrazów: strenghts (mocne strony), weaknesses (słabe strony), opportunities (szanse) oraz threats (zagrożenia).


Katarzyna Zielina

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, koordynatorka projektów, menadżerka Rozwojowego Festiwalu PROGRESSteron w Krakowie, trenerka - absolwentka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii, organizatorka rozwojowych warsztatów i wydarzeń. Liderka swojego życia. Inspirują ją podróże i muzyka.

Inne aktualności:

Udało się! Zebraliśmy środki na naukę dla 49 dzieciaków!

Bez żadnych środków na koncie, bez 100% gwarancji, że się uda - w październiku 2016 roku wystartowaliśmy z zajęciami nauki programowania dla dzieci z krakowskich szkół, świetlic i ośrodków wychowawczych. Jedyne co mieliśmy, to pewność, że w tych dziec
13 czerwca 2017

Wyjątkowy Dzień Dziecka ze Szkołą 3.0!

Dzień dziecka tego roku był dla nas szczególnym dniem. 1 czerwca we współpracy z wolontariuszami ING Banku Śląskiego zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży objętych naszą opieką. Dobra zabawa, pozytywna energia, ale przede wszystkim
14 czerwca 2017

WEBSKIE DZIECIAKI - zakończenie roku w Szkole 3.0

W poniedziałek 19 czerwca 2017r. swój dzień miały WEBSKIE DZIECIAKI. Spotkaliśmy się w Hubraum Kraków na wyjątkowym wydarzeniu - zakończeniu roku w Szkole 3.0. Nasze podsumowanie różniło się od tego tradycyjnego. Po raz kolejny przez zabawę przekazaliśmy dzieciakom dawkę wart
22 czerwca 2017