
WEBSKIE DZIECIAKI - zakończenie roku w Szkole 3.0
W poniedziałek 19 czerwca 2017r. swój dzień miały WEBSKIE DZIECIAKI. Spotkaliśmy się w Hubraum Kraków na wyjątkowym wydarzeniu - zakończeniu roku w Szkole 3.0. Nasze podsumowanie różniło się od tego tradycyjnego. Po raz kolejny przez zabawę przekazaliśmy dzieciakom dawkę wartościowej wiedzy z tematów o jakich nie mówi się w zwykłej polskiej szkole.
Wydarzenie rozpoczęła część oficjalna, podczas której podsumowaliśmy cały rok programu Szkoła 3.0. Przedstawiliśmy naszych nauczycieli z Akademii Programowania, bez których nie przekazalibyśmy dzieciakom ogromu wiedzy związanej z programowaniem. Dzięki nim nasi podopieczni nauczyli się korzystać z takich programów jak: Scratch, Stencyl, Alice3D. Poznały podstawowe pojęcia związane z programowaniem, m. in. instalacje warunkowe, pętle, zmienne i ich typy i wiele innych. Następnie przedstawiliśmy wszystkie 6 zespołów, które brały udział w całorocznych kursach programowania; Cyfrowe Zuchy, Webski, Batalion 1024, MegaBajty Squad, New Geeks on the Blog oraz Webski Team.
Swoje osiągnięcia osobiście zaprezentowała najstarsza grupa - licealistów. Wraz z prowadzącym Mgr Danielem Grzonką z Politechniki Krakowskiej stworzyli aplikację webową ułatwiającą dzielenie się notatkami. O PorkNote na pewno jeszcze usłyszycie!
Chcąc podziękować wszystkim dzieciakom za udział w zajęciach i nagrodzić ich osiągnięcia wręczyliśmy certyfikaty, potwierdzające ich całoroczny udział w kursach programowania.
Tuż po oficjalnej części mali i duzi uczniowie wzięli udział w warsztatach i zabawach związanych ze światem programowania. Wszystko po to, aby uzyskać kolejną dawkę pożytecznej wiedzy, która zaprocentuje w przyszłości.
Tomasz Pluta pokazał dzieciakom ScottieGo - grę, która tworzy kody za pomocą realnych klocków, a końcowy efekt jest sprawdzany przy pomocy aplikacji zainstalowanej na urządzeniach mobilnych. Dzięki Ani Szwiec (Women in Technology, Sabre) nasi podopieczni poznali roboty Dash i Dot. Programując te wyjątkowe urządzenia uczyli się logicznego myślenia, kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz pracy w grupie.
Dzięki Agnieszce Koszany, Mateuszowi Ostafilowi i całemu zespołowi firmy CodeCool wszyscy uczestnicy mogli spróbować swoich sił w kodowaniu przy pomocy takich programów jak: Scratch, Python, Swift Playgrounds. Starsza młodzież, którą zaopiekowała się programistka Katarzyna Kozłowska, dowiedziała się jak zbudować stronę w języku HTML i CSS. Grupa licealna, autorzy PorkNote, podjęła wyzwanie stworzenia aplikacji mobilnej w JS- Intel XDK. Warsztaty poprowadził Jakub Król z CodersLab.
Ekspertki z firmy Infusion TAS, Ewa Paduch oraz Monika Jasek, przygotowały wykład dotyczący procesu rekrutacyjnego. Składał się on z dwóch części. Pierwsza dotyczyła pisania CV, druga rozmowy kwalifikacyjnej. Nasi podopieczni dowiedzieli się m.in jak dobrać odpowiednie zdjęcie do życiorysu oraz jak powinno wyglądać i jakie treści zawierać idealne CV. Młodzież także zapoznała się z rodzajami rozmowy kwalifikacyjnej oraz dowiedziała jak przygotować się i czego unikać podczas wywiadu o pracę. Nasi podopieczni zdobyli dużo przydatnej wiedzy. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu poszukiwanie pierwszej pracy będzie dla nich o wiele łatwiejsze.
Nie zapomnieliśmy oczywiście o najmłodszych uczestnikach. Specjalnie dla nich Jakub Kozik przywiózł z Warszawy wyjątkowy wynalazek - MUSICON. To jedyny w swoim rodzaju instrument, który łączy w sobie 5 znanych metod edukacji muzycznej. Dzieciaki mogły bawić się dźwiękiem, tworzyć oraz wykonywać własne utwory muzyczne! MUSICON tak przypadł dzieciakom do gustu, że nie odstępowały go na krok!
Podczas zakończenia roku miała też miejsce niezwykła niespodzianka. Nasz podopieczny, Mateusz Król oprócz tego, że świetnie programuje, to też kocha rapować. Dlatego wraz z Punkt Widzenia Studio zaprosiliśmy specjalnego gościa. Ulubiony raper Mateusza - Kobik, osobiście wręczył mu certyfikat! Chłopaki długo rozmawiali o tworzeniu własnych kawałków oraz produkowaniu muzyki. Kobik bardzo szybko osiągnął sukces dzięki wytrwałości oraz mądrości życiowej. Dlatego mamy nadzieję, że to nie ostatnie ich spotkanie, a początek relacji, która wniesie dużo wiedzy oraz radości w życie Mateusza.
To był niesamowity dzień, pełen emocji i wzruszeń dzięki któremu mogliśmy docenić osiągnięcia naszych dzieciaków oraz zmotywować je do kształcenia się w kierunku nowych technologii! Nasi podopieczni bardzo angażowali się w naukę i zabawy - pytań, śmiechów i radości nie było końca! Chętnie się uczyli i zdobywali wiedzę, na co dowodem jest pytanie jednej grupy “A czy możemy iść na jeszcze jedne zajęcia?”. To pytanie właśnie jest dla nas największym podziękowaniem za włożoną pracę w organizację tego wydarzenia, bo dzięki niemu wiemy, że to robimy ma sens. Po raz kolejny utwierdziliśmy się w przekonaniu, że możemy zmotywować dzieciaki z wykluczonych środowisk do zdobywania potrzebnych umiejętności. Wystarczy tylko je wesprzeć, odpowiednio zmotywować i dać narzędzia do nauki.
Zespół Szkoły 3.0 jest bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które przyczyniły się do wywołania uśmiechów na twarzach małych i dużych uczestników. Wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie pomoc i ogromne wsparcie ludzi o dobrych sercach. Dziękujemy wszystkim, którzy z nami byli i pomogli nam stworzyć ten piękny dzień!
Szczególne podziękowania dla Hubraum za udostępnienie wspaniałej przestrzeni, dla Koderek.edu.pl oraz Infusion Poland za wspólną organizację wydarzenia, zapewnienie warsztatów, a także owoców, soków dla naszych uczestników. Razem zrobiliśmy coś dobrego! Wnieśliśmy w życie dzieciaków masę pozytywnych emocji oraz potrzebnej wiedzy! Dziękujemy!
Partnerzy: Hubraum, The Way Forward Community, Startech - Konferencja i warsztaty programowania dla dzieci, Scottie Go, Women in Technology, Akademia Programowania, Sabre Poland, Netictech.com, Cortland, GoCode, BeCREO, tabi.pro, Codecool Poland, Punkt Widzenia Studio, Foto-chwile, Stowarzyszenie Polska Grupa Użytkowników Pythona, Coders Lab - Szkoła Programowania ❤!
Zdjęcia: Andrzej Wieser