14 czerwca 2017

Wyjątkowy Dzień Dziecka ze Szkołą 3.0!

Dzień dziecka tego roku był dla nas szczególnym dniem. 1 czerwca we współpracy z wolontariuszami ING Banku Śląskiego zorganizowaliśmy warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży objętych naszą opieką. Dobra zabawa, pozytywna energia, ale przede wszystkim przydatna wiedza i pozytywne wspomnienia zostaną w naszych głowach na długo.

Warsztaty rozpoczęły się od testów określających predyspozycje zawodowe. Pod okiem specjalistów ds. rozwoju zawodowego młodzi ludzie mieli okazję określić swoje preferencje i dowiedzieć się o sobie czegoś więcej pod kątem wyboru dalszej drogi. Następnie przeprowadziliśmy z dziećmi grę finansową. Zadaniem młodzieży było skuteczne planowanie swoich wydatków, na podstawie wcześniej zarobionych pieniędzy. Pracując w parach, musieli wspólnie decydować o tym, czy danego miesiąca chcą wydać więcej na jedzenie, kosmetyki lub ubrania czy transport. Każdego miesiąca warunki się zmieniały - w sierpniu nadszedł kryzys i zarobki wszystkich obywateli spadły. Aby utrzymać poziom życia, uczestnicy gry musieli skorzystać z wcześniej zaoszczędzonych pieniędzy. Finalnie, w grudniu, mimo wielkich świątecznych wydatków, wszystkich było stać zarówno na opłacenie mieszkania, jedzenia, jak również na zakup prezentów. Gra wprowadziła sporo emocji, ale także refleksji, które omówiliśmy później w podgrupach. Kamil, który był w parze z Pawłem, stwierdził, że nie zdawał sobie sprawy z tego, jak ważne jest oszczędzanie. Gra pokazała mu że rzeczywiście powinno się gromadzić zarobione pieniądze, bo nigdy nie wiadomo co się w życiu wydarzy.

Projekt bez tytuu 1jpg

Wolontariusze przygotowali także warsztat o budowaniu zespołów.  Efekty tego były dość zdumiewające - pracownik Banku ING, Piotr Drosdzol w odpowiedzi na swoje pytanie “Dlaczego warto skutecznie współpracować z innymi?” usłyszał od 17-letniego Pawła zdanie, które dla nas, organizatorów, stało się swoistym podsumowaniem wszystkiego - “Bo w grupie jest raźniej”.
Projekt bez tytuujpg
Podczas spotkania nie zabrakło również wzruszających momentów. Wisienką na torcie była wizyta Gościa Specjalnego - Zeinab Hashmat Makowskiej, która wszystkie swoje dziecięce lata spędziła w podwarszawskim domu dziecka. Zeinab w szczery i poruszający sposób opowiedziała o trudach, które ją spotykały: życiu bez rodziców, traumach, samotności po opuszczeniu ośrodka. Zeinab w dorosłe życie wkroczyła w wieku 13 lat. Przerzucanie drewna, fizyczne prace sezonowe, stałe wyrzeczenia. Ot codzienność. Początek lepszej strony tej historii pojawił się w kolejnym trudnym momencie, kiedy Zeinab otrzymała możliwość odbycia symbolicznie płatnego, acz perspektywicznego stażu. Jak sama podkreślała, to właśnie wtedy jeszcze wyraźniej zaczęła dostrzegać szerszą perspektywę. Postawiła na ciężką pracę, która zaowocowała szczęściem. Gratulujemy ogromnej siły i wytrwałości!

18893214_1298492350263641_466337616752320783_njpg

Dzięki wspaniałej opowieści Zeinab, dzieci wyniosły z tego spotkania ważną lekcję, by mimo trudności walczyć o siebie i swój los. W ankietach po wydarzeniu dzieci wskazywały jej historię jako tę, która najmocniej je zmotywowała!

„Bankowanie oczami pasjonatów” to projekt zrealizowany przez wolontariuszy ING przy wsparciu Fundacji ING Dzieciom. To również spora dawka emocji i wzruszeń w czasie warsztatów, a później - przepyszny obiad i lody na krakowskim rynku. Nie obyło się bez świetnej niespodzianki, którą była wizyta w ExitRoom Kraków, gdzie w grupach wszyscy próbowaliśmy się wydostać z zamkniętych pokoi. Nasi podopieczni to bystre dzieciaki! Prawie wszyscy zdołali się uwolnić. Jesteśmy dumni!


Inne aktualności:

Udało się! Zebraliśmy środki na naukę dla 49 dzieciaków!

Bez żadnych środków na koncie, bez 100% gwarancji, że się uda - w październiku 2016 roku wystartowaliśmy z zajęciami nauki programowania dla dzieci z krakowskich szkół, świetlic i ośrodków wychowawczych. Jedyne co mieliśmy, to pewność, że w tych dziec
13 czerwca 2017

WEBSKIE DZIECIAKI - zakończenie roku w Szkole 3.0

W poniedziałek 19 czerwca 2017r. swój dzień miały WEBSKIE DZIECIAKI. Spotkaliśmy się w Hubraum Kraków na wyjątkowym wydarzeniu - zakończeniu roku w Szkole 3.0. Nasze podsumowanie różniło się od tego tradycyjnego. Po raz kolejny przez zabawę przekazaliśmy dzieciakom dawkę wart
22 czerwca 2017

Pierwszy rok akcji! Podsumowanie w liczbach

Zakończyliśmy pierwszy rok. Był to dla nas czas wielu radości i wzruszeń, ale również trudności i wyzwań. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy przyczynili się do sukcesu akcji. Najważ
3 sierpnia 2017