Biznes

Co to jest odprawa celna eksportowa?

Co to jest odprawa celna eksportowa?

Eksport towarów jest nieodłącznym elementem działalności gospodarczej, zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw. Aby przeprowadzić eksport prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi przepisami, niezbędne jest uzyskanie export clearance, czyli odprawy celnej dla eksportu. W tym artykule omówimy kompleksową procedurę celną dla eksportu towarów, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kroków i dokumentów.

Krok 1: Zgłoszenie towaru do procedury wywozu

Pierwszym krokiem w procesie export clearance jest zgłoszenie towaru do procedury wywozu. Eksporter musi złożyć odpowiednie zgłoszenie celnego wywozowego do właściwego urzędu celno-skarbowego. Po przyjęciu zgłoszenia, urząd celny przypisuje numer ewidencyjny operacji wywozowej, który będzie niezbędny w dalszych krokach procedury.

Krok 2: Zwolnienie towarów po kontroli

Po przeprowadzeniu kontroli, towar zostaje zwolniony do procedury wywozu. W tym momencie generowany jest Wywozowy Dokument Towarzyszący (EAD), który jest niezbędny do potwierdzenia legalnego wywozu towaru.

Krok 3: Zgoda na opuszczenie obszaru celnego

Kolejnym krokiem w procedurze export clearance jest uzyskanie zgody od urzędu celno-skarbowego na opuszczenie przez towar obszaru celnego Unii Europejskiej. Dopiero po otrzymaniu zgody, towar może zostać opuszczony i przekazany do dalszego transportu.

Krok 4: Dokumentacja eksportowa

Ważnym elementem export clearance jest odpowiednia dokumentacja eksportowa. Eksporter musi posiadać i przechowywać przez okres 5 lat od zakończenia roku, w którym dokonano zgłoszenia celnego, pewne dokumenty dotyczące transakcji eksportowej. Podstawową dokumentację stanowią:

  • Faktura handlowa

  • List przewozowy

  • Faktura za transport i jego organizację

  • Packing list (instrukcja dotycząca pakowania towaru)

  • Inne dokumenty zależne od rodzaju towaru

Krok 5: Zabezpieczenie należności celnych

W przypadku przewozu towarów przez różne terytoria, przewoźnik może potrzebować zabezpieczenia należności celnych. Najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia jest używanie karnetów TIR (Transport International Routier). Karnety TIR umożliwiają bezcłowe czasowe przemieszczanie towarów przez graniczne urzędy celne.

Krok 6: Świadectwa pochodzenia towarów

W przypadku eksportu towarów do państw spoza Unii Europejskiej, istnieje możliwość korzystania z preferencyjnych stawek celnych na podstawie umów międzynarodowych. Aby skorzystać z preferencyjnych stawek, eksporter musi udokumentować pochodzenie towarów poprzez wystawienie świadectwa preferencyjnego.

Krok 7: Świadectwa fitosanitarne

W przypadku eksportu roślin i produktów roślinnych poza Unię Europejską, konieczne jest posiadanie świadectwa fitosanitarnego. Świadectwo fitosanitarne potwierdza, że towar spełnia wymogi fitosanitarne danego kraju przeznaczenia.

Więcej informacji: https://www.statkiem.pl/odprawy-celne/ 

Podsumowanie

Procedura export clearance jest niezwykle istotna dla prawidłowego i zgodnego z przepisami eksportu towarów. Każdy eksporter powinien dokładnie zapoznać się z wymaganiami i procedurami celno-skarbowymi, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Współpraca z wyspecjalizowaną agencją celna może ułatwić i usprawnić proces export clearance.